wtorek, 14 maja 2013

Pielęgnacja skóry z niedoskonałościami - na podst. badań Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Olej szkodzi?

Poprzednia notka o tej tematyce (leczenie skóry z niedoskonałościami - klik) bardzo Wam się spodobała. Myślę, że warto byłoby ugryźć teraz temat niedoskonałości, trądziku, wyprysków i innych upierdliwców z innej strony. Dziś zatem rzeczowe kompendium nt. pielęgnacji skóry trądzikowej: myciu, nawilżaniu, pozbywaniu się wykwitów etc. Kto bardziej zdeterminowany bądź ciekawy - zapraszam do lektury:)

źródło:http://www.rewaj.pk/

Pielęgnacja skóry trądzikowej, tłustej, z niedoskonałościami

 • Mycie, oczyszczanie skóry z niedoskonałościami
 Skóra trądzikowa wymaga odpowiednio skomponowanego postępowania pielęgnacyjnego. Z ob­serwacji klinicznych wynika, że pacjenci cierpiący na trądzik wykazują tendencję do nadmiernego mycia skóry w celu zredukowania jej natłuszczenia wynikającego z łojotoku. Jak wiadomo jednak, zarówno ograniczone, jak i częste mycie skóry trądzikowej nie wpływa na poprawę stanu klinicznego,  natomiast zbyt energiczne mycie lub „szorowanie” może wręcz zaostrzać stan zapalny. Zatem niezwykle istotne jest dokładne poinformowanie pacjentów o prawidłowym postępowaniu pielęgnacyjnym. Przede wszystkim pacjenci powinni myć obszary skóry objęte procesem chorobowym najwyżej dwa razy dziennie, używając ciepłej wody oraz palców, a zdecydowanie należy unikać stosowania wszelkich szorstkich i drażniących skórę myjek (Bye, bye ściereczko Liz Earle?). Powodują one bowiem fizyczne rozerwanie mieszków włosowych i wpływają na wzrost liczby wykwitów trądzikowych.
Poza edukacją chorych dotyczącą delikatnego mycia skóry należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór środków nawilżających. Są one szczególnie konieczne w przypadku wystąpienia objawów suchości skóry, która niejednokrotnie dodatkowo wynika ze stosowanego leczenia zarówno miejscowego, jak i ogólnego trądziku. W miarę możliwości należy unikać chlorowanej wody.

 Podstawowe zasady pielęgnacji skóry z niedoskonałościami, trądzikiem:
 Należy zmywać skórę, usuwając nadmiar łoju, złuszczony naskórek, pot, i codzienny makijaż, stosując bardzo delikatne preparaty specjalnie dostosowane do skóry trądzikowej. Są to płyny micelarne, żele i pianki lub bardzo delikatne mydła (kostki myjące) o kwaśnym pH 5,0–7,0. Niewskazane jest stosowanie szczególnie podrażniających skórę mydeł zasadowych oraz toników zawierających alkohol. Należy pamiętać, że skóra trądzikowa dość łatwo ulega podrażnieniu i zbyt energiczne działanie wysuszające może spowodować nasilenie stanu zapalnego, a także wzmagać produkcję łoju i przyczyniać się do rogowacenia naskórka skutkującego zamykaniem ujść gruczołów łojowych.
 •  Kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry trądzikowej  

  Pacjenci powinni wybierać kosmetyki oraz środki do pielęgnacji skóry, które nie wywołują powstawania zaskórników. Ogólnie wykazano, że preparaty pielęgnacyjne produkowane na bazie olejów w znacznie większym stopniu są odpowiedzialne za powstawanie zaskórników w porównaniu ze środkami wytwarzanymi na bazie żelów i podłoży zawierających pochodne silikonu (cyklometykon, dimetykon). Również sypki puder może w mniejszym stopniu stymulować powstawanie zaskórników niż puder sprasowany.
Pewne zastrzeżenia wzbudzają mydła przeciwbakteryjne, które zawierają takie środki, jak chlo­rheksydyna lub triklosan, które nie mają wpływu na P. acnes. Mogą mieć one natomiast właściwości drażniące i dlatego nie są zwykle zalecane w leczeniu trądziku. Z kolei płyny myjące do twarzy zawierające nadtlenek benzoilu stanowią wyjątek, gdyż jak wiadomo, nadtlenek benzoilu powoduje supresję P. acnes (supresja = powstrzymywanie, blokowanie).

 • Składniki skutecznych preparatów myjących dla cery z niedoskonałościami

Ciekawym składnikiem nowoczesnych linii preparatów pielęgnacyjnych przeznaczonych dla skóry trądzikowej jest 2-procentowy kwas mlekowy, w specjalnie zaprojektowanym podłożu, nośniku (ang. follicle targeting system), ułatwiającym penetrację substancji czynnej bezpośrednio do mieszka włosowego. Kwas mlekowy charakteryzuje się działaniem keratolitycznym oraz wysoką zdolnością wiązania wody. Dodatkowo zostały udokumentowane jego właściwości przeciwbakteryjne. Dlatego właśnie kwas mlekowy wydaje się idealnie spełniać wymagania trudnej terapii miejscowej trądziku, w której substancje ograniczające wydzielanie łoju mogą, niestety, wywoływać dodatkowe działania drażniące.
 • Nawilżanie skóry trądzikowej - jak i czym?

.Skóra tłusta i trądzikowa wymaga nawilżenia. Istnieje wiele preparatów nawilżających przeznaczonych do skóry trądzikowej, często skłonnej do podrażnień. Struktura tych preparatów powinna być zbliżona do składu naturalnego lipidowego płaszcza ochronnego skóry. Należy jednocześnie pamiętać, aby unikać kremów tłustych (z przewagą podłoży olejowych). Preparaty nawilżające powinny być pozbawione emulgatorów, środków drażniących i substancji zapachowych. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w przypadkach nadmiernego wysuszenia skóry towarzyszącego leczeniu retinoidami, preparatami zawierającymi rezorcynę lub hydroksykwasy, a także po zastosowaniu zabiegów złuszczania naskórka (peelingów).
 • Rola peelingów - czy stosować i jakie?

 Bardzo dobry efekt przeciwłojotokowy, wygładzający, a jednocześnie rozjaśniający (szare zabarwienie spowodowane nadmiernym rogowaceniem naskórka) i nadający skórze równomierny koloryt (ogniskowe, pozapalne zmiany hiperpigmentacyjne) można uzyskać, stosując eksfoliację naskórka (peeling). Peelingi, oprócz złuszczania w celu rewitalizacji skóry, zaczęły być stosowane w leczeniu trądziku także dzięki obecności składników modyfikujących skład łoju w gruczołach łojowych i ograniczających kolonizację bakterii. W trądziku zalecany jest peeling z zastosowaniem kwasu salicylowego, kwasu pirogronowego, kwasu glikolowego oraz roztworu Jessnera (rezorcyna, kwas salicylowy, kwas mlekowy w etanolu). Wykonanie peelingu powinno być poprzedzone leczeniem przygotowującym skórę, a zabieg złuszczania stanowi uzupełnienie zastosowanej terapii. Ważne jest, aby środki chemiczne zastosowane w peelingu, a także technika jego wykonania były odpowiednio dobrane do postaci trądziku, tak aby zasięg i głębokość złuszczania naskórka nie spowodowały pogorszenia leczonych zmian. Peelingi znalazły zastosowanie nie tylko w leczeniu zmian aktywnych, lecz także potrądzikowych, w szczególności przebarwień i blizn. Stosowanie peelingów w trądziku wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego i doświadczenia, dlatego powinni wykonywać je jedynie lekarze dermatolodzy i chirurdzy plastyczni. Bardzo ważne jest właściwe postępowanie pielęgnacyjne po wykonanym zabiegu, które zapobiega dalszemu powstawaniu przebarwień. Konieczne jest zastosowanie ochrony przeciwsłonecznej z użyciem kremów nawilżających z filtrem przeciwko promieniowaniu UVA/ UVB.

 • Kontrowersyjnie - matowienie skóry trądzikowej. Matowić czy nie? 

  Przybory do makijażu.

 Preparaty matujące mają właściwości zmniejszające nadmierny połysk, jaki cechuje skórę łojotokową. Środki te nie mają działania leczniczego ani pielęgnacyjnego, ale pozwalają na uzyskanie dobrego efektu kosmetycznego i mogą być stosowane jako podkład pod makijaż. W trądziku stosowanie makijażu korygującego niekorzystny wygląd zmienionej chorobowo skóry nie jest przeciwwskazane, jednak dobór kosmetyków ma duże znaczenie praktyczne. Pudry i korektory kryjące zmiany skórne powinny być tak dobrane, aby nie miały działania komedogennego i nie utrudniały stosowanego jednocześnie leczenia trądziku. Należy pamiętać, aby w czasie wykonywania makijażu zachować podstawowe zasady higieny w celu wyeliminowania ryzyka zakażenia. Gąbki do podkładów i pędzle powinny być regularnie myte i dezynfekowane, a najkorzystniejsze jest stosowanie jednorazowych aplikatorów.

 •  Wyciskanie. Jeden z grzechów głównych czy konieczność?

 Niedopuszczalne jest opróżnianie techniką ugniatania zaskórników, krost, grudek czy innych zmian zapalnych przez pacjenta. Wszelkie działania manualne mogą prowadzić do powstania szpecących blizn, przebarwień i trudnych do zlikwidowania zmian potrądzikowych, dlatego nie powinny być wykonywane. Trądzik jest schorzeniem przewlekłym i powinien zawsze być leczony oraz poddawany zabiegom pielęgnacyjnym pod kierunkiem lekarza.

 • Leczenie miejscowe

 Leczenie miejscowe jest podstawowym postępowaniem w terapii zmian trądzikowych i zwykle wystarcza u około 60% pacjentów. W przypadku leków do stosowania miejscowego niezwykle istotne jest stosowanie tych preparatów na całą powierzchnię zmienionej chorobowo skóry, a nie tylko punktowo, na pojedyncze istniejące już wykwity. Punktowe nakładanie leku na już istniejące wykwity jest niewystarczające z uwagi na obecność mikrozaskórników, które nie są widoczne gołym okiem, a stanowią punkt wyjścia dla wszystkich zmian w trądziku.


Źródła:
-Magdalena Czarnecka-Operacz, Oliwia Jakubowicz

Przegl. Dermatol. 2010, 97, 335–341

-Jacek Szepietowski, Monika Kapińska-Mrowiecka, Andrzej Kaszuba, Andrzej Langner, Waldemar Placek, Hanna Wolska, Łukasz Matusiak

Przegl Dermatol 2012, 99, 649–673

15 komentarzy:

 1. Przekaże trochę informacji mojemu chłopakowi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że mu się wiedza przyda:)

   Usuń
 2. Świetny post! wiele ciekawych informacji! :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się podoba:)

   Usuń
 3. no to trochę się dowiedziałam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również, teraz nic, tylko się stosować i cieszyć zdrową skórą:)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Dziękuję, cieszę się, że się podoba!:)

   Usuń
 5. bardzo fajny post, niby wszystko z teorii dobrze znane, ale... no właśnie czasami zapominam, że moja skóra to nie ścierka do podłogi :D
  pozdrawiam, A

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniale, ze są jeszcze w blogowym ciemnogrodzie osoby, które opieraja posty na fachowej literaturze a nie tylko innych blogach...
  Pozdrawienia z krainy retionidówi alfahydroksykwasów:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niezwykle przydatny post :) Takie kompendium.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny, dokładny i bardzo treściwy post. Na pewno przyda się wielu osobom :)!

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeśli o olejki chodzi to moim zdaniem zalezy jakie.
  Migdałowy czy kokosowy mogą zaszkodzić.
  Ale oleje schnące- różany, z pestek arbuza moim zdaniem są dobre. Albo rycynowy do oczyszczania twarzy.

  OdpowiedzUsuń


Dziękuję Wam bardzo za każdy komentarz, jest mi niezmiernie miło, że do mnie zaglądacie! :)You might also like:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...